Avusturya-ABF adına tüm dava yoldaşlarına teşekkür – 25.01.2019

 

Değerli Canlar,

bütün Avrupa Alevi Konfederasyon Birimlerine, Alevi dostlarına ve dost medya çalışanlarına biz Avusturyalı Alevilere yakın ilgi gösterdikleri ve bu önemli süreçte bizi yanlız bırakmadıkları için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz! Bugün Avusturya Adalet Bakanlığı’nın önünde tekrar bir kitlesel Cem olma halini gerçekleştirdik. Avusturya’nın dört bir yanından gelen Canlarımız ve Avrupa’dan gelen canlarımız, başta Almanya Alevi Birlikleri Federasyon başkanı sn. Hüseyin Mat ve eğitim sorumlusu sn. Yılmaz Kahraman, Fransa Alevi Birlikleri Federasyon’u eş-Başkanı sn. Hasan Alce, Konfederasyon Alevi Birlikleri Onursal başkanı sn. Turgut Öker ve ikinci başkanı sn. Erdal Kılıçkaya gibi Avrupa’nın farklı yerlerinden bizimle dayanışmada bulunan Canlarımıza derin saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. Sn. HDP Milletvekili Canımız Zeynel Özen’in de daima yanımızda olması bizi mutlu ediyor.

On yıldır süren bu davanın hukuki bir zeminin olmadığını ve temelinde siyasi stratejilerin yattığının vede bu işin içinde farklı odak noktalarının olduğunun farkındayız. Bundandır ki örgütlü bir Alevi kitlesinin daha fazla bilinç ve farkındalık geliştirerek davasına, kişiliğine ve onuruna sahip çıkması elzemdir. 1989 yılında Avrupa’nın ilk Cemevi Avusturya (St. Pölten’de) kuruldu. Alevilik ilk Avusturya’da yoğun bir şekilde örgütlendi. Şimdi ise Avusturya yeniden bir laborotuvar olarak kullanılmaktadır. Avrupa’da ve Türkiye’de bulunan Aleviler şunun farkında ki, Alevi toplumunun içine nifak tohumları ekilerek, ayrışmalar ve bölüşmeler yaratılıyor. Bunun en bariz örneğini Avusturya’da yaşamaktayız. Alevilik burada tasfiye edilmeye çalışıyor. Eğer Avusturya’da bu operasyon başarıya ulaşırsa, bu süreç sırasıyla diğer Avrupa ülkelerinde de patlak verecektir. Bu yüzden Avusturya’da on yıldır süren bu sürecin önemi Alevilik tarihi açısından belirleyici bir yere sahiptir.

27 Ekim 2019 yılından itibaren yeni yönetim olarak daha önceki yoldaşlarımızdan devraldığımızda, bu görevi artık hızlıca bir sonuca ulaştırma kararını aldık. Nitekim, 28 Aralık’tan itibaren üç duruşma gerçekleşti ve son karar duruşması 24 Ocak 2019’da oldu. Hukuken değerlendirdiğimizde artık bizim açımızdan Avusturya tanınma kanunları önünde gereken adımlar atılmıştır. Bizler olumlu bir sonuç bekliyoruz. Eğer 30 Ocak 2019 tarihine kadar mahkeme bizim lehimize bir karar vermezise, bu sürecin siyasi bir altyapısının olduğu ve uluslararası denklemde bir ağ-çalışması niteliği taşıdığı bir kez daha tescillenmiş olacak. Herhalükarda, toplumsal bir etki zemininin olduğu bu dava, tarihi boyunca tekçi, ırkçı, asimilasyoncu, imhacı ve tasfiyeci zihniyetlere boyun eğmemiş Aleviler için, adalet yerini bulana kadar, devam edecektir.

Bu davanın sonucu hangi şekilde gerçekleşirse gerçekleşsin, hareketimize yeni bir ivme kazandırmıştır, kazandıracaktır;

İnancımız Onurumuzdur!

Avusturya-ABF Yönetim Kurulu adına,

Zeynep Arslan

Fotocredit: AAGT

Ähnliche Beiträge

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.