Zazaca – Dünü, Bugünü ve Yarını Yok olma tehlikesi altında olan bir dilin yaşatılması, geliştirilmesi ve standartlaşması

ISBN: ISBN 978-3-901600-48-7

Titel / Inhaltsverzeichnis als PDF ansehen

Zazaca, Hint-Avrupa dil ailesinin Kuzey-Batı İran alt kolunda yer almaktadır. Kırmancki, Dımılki veya Kırdki olarak da bilinen Zazaca Türkiye’nin batısındaki şehirlerde ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde konuşulmaktadır. Geçtiğimiz yüzyılın son çeyreğinde Avrupa’ya işçi göçüne Zazaca konuşucular da dahil olmuştur. Diğer dillerin daima egemenliği altında olan Zazaca, çeşitli asimilasyon politikalarıyla da zayıflamış ve tehlikeye girmiştir. Aralık 2015’te Viyana Şehri kültür başkanlığı Wien Kultur’un sağladığı fon ve UNESCO-Avusturya desteğiyle Viyana Zazaca Dil Akademisi tarafından “Zazaca: Dünü, Bugünü ve Yarını” adıyla bir konferans düzenlendi. Konferansta sunulan bildirilerde öncelikle Zazacanın sembolik işlevlerle sınırlı kullanımına dikkat çekildi. Bu nedenle, günlük yaşamda dilin yeniden canlandırılmasına yönelik ihtiyacın kaçınılmaz olduğu belirtildi. Ayrıca, konferansta dilin standartlaşması sorunları dışında farklı girişimleri ortaya koymak, tartışmak ve değerlendirmek amacıyla bir platform önerildi. Bu bildiri kitabı konferanstaki makaleleri ve tartışmaları özetlemekle beraber Zazacanın hayatta kalması için gerekli olanakları ve çerçeveyi de göz önüne almaktadır.

Ähnliche Beiträge

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.