Avusturya eski başbakan yardımcısı Strache’e 15 ay şartlı hapis cezası

Avusturya eski Başkan Yardımcısı (2017-2019) ve 2019’a kadar ırkçı Özgürlükçü Parti (FPÖ) başkanı olan H.C. Strache, 27 Ağustos’ta Viyana Bölge Mahkemesi tarafından yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle 15 ay şartlı hapis cezasına çarptırıldı. Karar nihai değil.

Viyana Ekonomi ve Yolsuzluk Savcılığı (WKStA), H.C. Strache ve özel estetik klinik sahibi yakın arkadaşı Walter Grubmüller hakkında rüşvet şüphesiyle soruşturma başlatmıştı. Soruşturmanın ardından açılan davada mahkeme bugün kararı verdi. Yeni delillerin olduğu gerekçesiyle en son Temmuz 2021’e ertelenen duruşmada, Grubmüller’in Strache’nin partisine önce 2 bin avro daha sonra 10 bin avro verdiği tespit edildi. Alınan bu rüşvetlerin karşılığında dönemin başbakan yardımcısı Strache, söz konusu özel kliniğin “Özel Hastaneler Finansman Fonu“ kapsamına girmesini sağlamıştı. Bu imkan ile özel klinik, ameliyat yaptırmak isteyen müşterilerin sayısını yükselterek daha fazla kar elde etmişti.

Irkçı FPÖ gayrı-millî davranıyor 

Avusturya’da 2017’de kurulan Hıristiyan-muhafazakar neoliberal Avusturya Halk Partisi (ÖVP)-FPÖ koalisyon hükümeti, Mayıs 2019’da Strache’nin İbiza skandalıyla son bulmuştu. Strache’nin görevini kötüye kullanarak rüşvet karşılığında siyaseti gayrı-millî olarak uluslararsı iş dünyasına alet ettiği ve medya birimlerini satın alma girişimleri gizli kamera kayıtlarıyla ortaya çıkmıştı. Avusturya’nın milli değerlerini korumaya adanmışlığı propagandasıyla bilinen FPÖ’nün eski parti başkanı Strache’nin, parti bütçesinden eşi üzerinden kendine gelir sağladığı gibi başka skandallarda da ortaya çıkmıştı. Avusturya bir sonraki seçimlere kadar cumhurbaşkanınca belirlenen bürokratlar tarafından oluşturulan geçici hükümetle yönetilmişti. Eylül 2019’da gerçekleşen erken seçimlerden ÖVP ve Yeşiller partisi koalisyon ortaklığını çıkarmıştı. 

Yeni Hayat/Neues Leben (YH/NL) gazetesinde yayınlandı, 27 Ağustos 2021: https://yenihayat.de/avusturya-eski-basbakan-yardimcisi-strachee-15-ay-sartli-hapis-cezasi/

Ähnliche Beiträge

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Diese Website verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahre mehr darüber, wie deine Kommentardaten verarbeitet werden.